KUŞBURNU YAĞI

ROSEHIP OIL

Kuşburnu Yağı Nedir?

Kuşburnu meyvesinin çekirdeklerinin soğuk pres yöntemi ile elde edilmesi sağlanan bitkisel yağdır. Ayrıca içerisinde retinol, antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikler de bulunmaktadır. Yüksek oranda E,C, A vitaminlerini içerirken yine omega 6 ve omega 3 yağ asitlerini de içermektedir.

Kıymetli tıbbi aromatik bitkisel yağlardan olan Kuşburnu çekirdeği yağı zor üretilen yağlardan biridir. Bunun sebebi ise oldukça küçük ve sert olan çekirdeklere sahip olmasıdır. Bu sebeple fiyatı da yükselmektedir. Soğuk pres yolu ile kuşburnu çekirdeği yağı çıkarılmaktadır. Bu yağ aynı zamanda yaşlanma karşıtı ve cildi güzelleştirme etkisine karşılık tüm dünyaca ünlü olarak bilinen mankenlerinde kullandığı yağlardandır.

Kuşburnu Yağı Nasıl Yapılır ve Nasıl Elde Edilir?

Elde edilmesi için kuşburnu meyvesinin çekirdekleri çıkarılır. Çıkarılan çekirdekler iyice kurutulur. Ardından soğuk pres yönteminin yapılabileceği ve burada kuşburnu yağına dönüşeceği bir bitkisel yağ sıkma makinesine eklenir. Bu makine içerisinde kuşburnu çekirdekleri sıkıştırılır ve içindeki bitkisel yağlar ile posa birbirinden ayrılır.