KUŞBURNU YAĞI

ROSEHIP OIL ( kuşburnu Yağı )

Kuşburnu Yağı Nedir?

Kuşburnu yağı; kuşburnu meyvesinin çekirdeklerinin soğuk presleme yöntemi ile elde edilmesi sağlanan bitkisel yağdır. Ayrıca kuşburnu yağı içerisinde retinol, antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikler de bulunmaktadır. Kuşburnu yağı yüksek oranda E,C, A vitaminlerini içerirken yine kuşburnu yağı omega 6 ve omega 3 yağ asitlerini de içermektedir.

Kuşburnu yağı,  kuşburnu çekirdeklerinin içerdiği ve içlerinden çıkarılan yağlardır. Kuşburnu yağı zor çıkarılan yağlardan biridir. Bunun sebebi ise oldukça küçük ve sert olan çekirdeklere sahip olmasıdır. Bu durumda da kuşburnu yağı nın fiyatı yükselmektedir. Kuşburnu yağı soğuk presleme yolu ile çıkarılmaktadır. Kuşburnu yağı güzellik merkezlerinde aromaterapi yağı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Kuşburnu yağı aynı zamanda yaşlanma karşıtı ve cildi güzelleştirme etkisine karşılık tüm dünyaca ünlü olarak bilinen mankenlerinde kullandığı yağlardan biridir. Kuşburnu yağı nın çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Kuşburnu Yağı Nasıl Yapılır ve Nasıl Elde Edilir?

Kuşburnu yağı nın eldesi için kuşburnu meyvesinin çekirdekleri çıkarılır. Çıkarılan çekirdekler iyice kurutulur. Ardından soğuk pres yönteminin yapılabileceği ve burada kuşburnu yağına dönüşeceği bir bitkisel yağ sıkma makinesine eklenir. Bu makine içerisinde kuşburnu çekirdekleri sıkıştırılır ve içindeki bitkisel yağlar( kuşburnu Yağı) ile posa birbirinden ayrılır.